Pracownicy naszej placówki mający kontakt z dziećmi mają z Ministerstwa Sprawiedliwości potwierdzenie o niekaralności w oparciu o art. 189 a i art. 207 KK.
Osoby do pracy z dziećmi zostały przeszkolone w zakresie standardów ochrony małoletnich.
Placówka pracuje w oparciu o standardy ochrony małoletnich z:
– Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich
– Ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw
SPZOZ w Tworogu to placówka przyjazna dzieciom oraz ich opiekunom.
Załącznik nr 1 do Zarządzenia 5/2024
Standardy Ochrony Małoletnich
w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tworogu
- Standardy Ochrony Małoletnich w SPZOZ w Tworogu zostały opracowane w związku z obowiązkami prawnymi nałożonymi ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
- Obowiązek przestrzegania standardów ma każdy członek personelu oraz Dyrektor podmiotu leczniczego.
- Personel SPZOZ Tworóg w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dziecka, monitoruje sytuację i dobrostan dziecka.
Zasady bezpiecznej rekrutacji i wdrożenia nowych pracowników.
- Celem procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnich oraz zatrudnianie osób, które nie stanowią dla nich zagrożenia.
- Rekrutacja pracowników odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji.
- SPZOZ w Tworogu dba, aby osoby w nim zatrudnione posiadały odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz nie stanowiły dla nich zagrożenia.
- Przed zatrudnieniem osoby, która będzie udzielać świadczeń zdrowotnych małoletnim lub będzie uczestniczyć w ich udzielaniu, należy zobowiązać ją do dostarczenia z Krajowego Rejestru Karnego odpowiedniego zaświadczenia o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu Karnego, w art. 189 a i art. 207 Kodeksu Karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
- Nowi pracownicy są zobowiązani do zapoznania się z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w placówce. Zasady zapewniają bezpieczne relacje między małoletnimi a personelem placówki.
- Dyrektor podmiotu leczniczego może sprawdzić znajomość standardów wśród personelu oraz organizować szkolenia z zakresu standardów.
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi a personelem, w tym zachowania niedozwolone
- Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez personel oraz Dyrektora SPZOZ Tworóg w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra.
- Personel oraz Dyrektor SPZOZ Tworóg:
– traktują małoletnich z szacunkiem, zachowując w kontakcie z małoletnimi spokój i cierpliwość, a także okazują zrozumienie dla ich trudności, problemów i potrzeb;
– dbają o przestrzeganie ich praw pacjenta;
– respektują ich prawo do opieki ze strony przedstawicieli ustawowych bądź opiekunów faktycznych.
- Badanie małoletniego należy wykonać w obecności jego przedstawiciela ustawowego, opiekuna faktycznego, a gdy to nie jest możliwe, w obecności osoby z personelu.
- Zabrania się stosowania jakiejkolwiek formy lub postaci przemocy wobec małoletnich (zarówno przemocy fizycznej, jak i werbalnej), polegającej w szczególności na stosowaniu kontaktu fizycznego o charakterze agresywnym, krytyki lub obraźliwego bądź dyskryminującego zachowania.
5.Zabrania się dotykania małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany lub który wykracza poza uzasadnioną potrzebę medyczną.
- Zabrania się prezentowania małoletnim treści o charakterze erotycznym, pornograficznym bądź przemocowym.
Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego
- Celem procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnich oraz umożliwienie im zgłaszania wszelkich niepokojących zachowań ze strony osób dorosłych w placówce SPZOZ Tworóg.
- W przypadku zaobserwowania lub powzięcia informacji o:
- sytuacji stosowania przemocy bądź wykorzystania małoletniego – każdy członek personelu bądź Dyrektor SPZOZ Tworóg jest zobowiązany do natychmiastowej reakcji, która zmierza do powstrzymania zachowań niedozwolonych i zapewnienia ochrony małoletniemu;
- zachowań rodzących podejrzenie przemocy bądź wykorzystania małoletniego – każdy członek personelu jest zobowiązany do zgłoszenia ich Dyrektorowi podmiotu leczniczego
- naruszenia standardów – każdy członek personelu jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia podejrzenia naruszeń Dyrektorowi podmiotu leczniczego
- Dyrektor podmiotu leczniczego dąży do niezwłocznego wyjaśnienia sprawy zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez członka personelu, podejmując wszelkie niezbędne działania. Podejmowane działania dyrektor podmiotu leczniczego dokumentuje.
- W przypadku, gdy zgłoszono podejrzenie krzywdzenia małoletniego przez członka personelu, członek ten zostaje natychmiast odsunięty od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.
- W sytuacji zaobserwowania, że przedstawiciel ustawowy małoletniego zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne bądź rodzina jest niewydolna wychowawczo, stosuje przemoc wobec małoletniego bądź godzi się na jej stosowanie lub w inny sposób krzywdzący małoletniego sobie nie radzi, należy podjąć odpowiednie działania adekwatne do zaistniałej sytuacji.
- W sytuacji :
– ubóstwa – możemy porozmawiać i poinformować przedstawiciela ustawowego małoletniego o możliwościach wsparcia, zwłaszcza o ośrodkach pomocy społecznej;
– zaniedbania – możemy poinformować o możliwości wsparcia psychologicznego (o telefonach zaufania, poradniach oraz specjalistach, którzy przyjmują na terenie danego powiatu)
– przemocy – można wszcząć procedurę Niebieskiej Karty, zawiadomić Sąd Rodzinny.
- W przypadku podejrzenia, że zdrowie bądź życie małoletniego mogą być zagrożone lub gdy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa na małoletnim, Dyrektor podmiotu leczniczego sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury. Z zawiadomienia sporządzana jest notatka.
- W placówce medycznej, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych dostępnym dla pacjentów, wywiesza się informację o ogólnopolskich telefonach pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwami oraz przemocą w rodzinie:
– ogólnopolski telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem +48 222 309 900;
– Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002;
– Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
Procedura postępowania w przypadku podejrzenia, że na terenie placówki znajduje się rodzic/opiekun prawny pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
- W przypadku podejrzenia, że na terenie placówki znajduje się rodzic/opiekun prawny pod wpływem alkoholu lub narkotyków, pracownik powiadamia o swoich przypuszczeniach dyrektora placówki.
2. Pracownik placówki odizolowuje rodzica/opiekuna prawnego od reszty osób w placówce. Ze względów bezpieczeństwa nie pozostawia go samego, ale pod nadzorem innego pracownika, jeśli sam nie może przejąć nadzoru. Rodzic/opiekun prawny dziecka jest proszony o opuszczenie placówki
3. Dyrektor lub pracownik zawiadamia Komisariat Policji, gdy rodzic/opiekun prawny jest agresywny, bądź swoim zachowaniem zagraża życiu lub zdrowiu innych osób.
4. Dziecko nie może zostać wydane osobie podejrzanej o spożycie alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej. W takiej sytuacji należy poinformować i poprosić o przybycie innej osoby wskazanej do odbioru dziecka. W przypadku braku takiej osoby- należy poinformować policję i postępować zgodnie ze wskazaniem funkcjonariuszy
5.Spożywanie alkoholu/narkotyków na terenie placówki jest całkowicie zakazane.
6. Zaistniałe zdarzenie jest odnotowane w formie notatki służbowej przez pracownika placówki.
Podstawa prawna: Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
Procedura postępowania w sytuacji pacjenta małoletniego zaniedbanego
- W sytuacji pacjenta małoletniego zaniedbanego pracownik dokonuje obserwacji pacjenta, a następnie przeprowadza z nim rozmowę celem ustalenia jego sytuacji (w szczególności, czy domownicy zajmują się nim, czy rozmawia z nimi o swoich problemach, czy spożywa w domu posiłki i jak często, czy domownicy spożywają w domu alkohol i jak często, jak się do pacjenta zwracają, czy pomagają mu w codziennych czynnościach, jak się do niego odnoszą).
Po rozmowie z pacjentem oraz biorąc pod uwagę własne obserwacje, pracownik w porozumieniu z Dyrektorem placówki podejmuje działania, których celem jest pomoc pacjentowi. Z dokonanych ustaleń sporządza się notatkę.
O dokonanych ustaleniach pracownik informuje Dyrektora placówki, przekazując mu swoją notatkę.
Pracownik kontaktuje się z rodzicami/opiekunem prawnym (o ile dotyczy) pacjenta celem umówienia spotkania w placówce. W spotkaniu tym biorą udział: pracownik podejmujący ww. czynności, rodzice/opiekunowie prawni (o ile dotyczy) pacjenta oraz Dyrektor placówki. Podczas spotkania podjęta zostaje próba wyjaśnienia sytuacji i ustalenia przyczyny zaniedbania pacjenta. Jeżeli przyczyną zaniedbania pacjenta jest zła sytuacja finansowa rodziny, wówczas uczestnicy spotkania ustalają zasady postępowania z pacjentem i sposoby udzielenia pomocy zarówno jemu, jak i jego rodzinie. Podejmuje się decyzję o ewentualnym złożeniu wniosku do ośrodka pomocy społecznej.
Gdy okaże się, że przyczyną zaniedbania pacjenta jest demoralizacja (alkoholizm, narkomania w rodzinie, przemoc), wówczas Dyrektor placówki informuje służące ku temu organy o potrzebie wdrożenia procedury „Niebieskiej karty”.
Podstawy prawne:
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej
Kodeks wykroczeń
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich
Procedura postępowania w sytuacji posiadania przez rodzica/opiekuna prawnego przedmiotów niedozwolonych na terenie placówki
- Pracownik placówki, który jest świadkiem posiadania przez rodzica/opiekuna prawnego niedozwolonego narzędzia lub substancji, w obecności innego pracownika placówki ma prawo żądać oddania niebezpiecznego przedmiotu/substancji i podejmuje działanie zmierzające do jego zabezpieczenia (zachowując środki ostrożności deponuje w sekretariacie, gabinecie psychologa lub zabezpiecza pomieszczenie, w którym znajduje się przedmiot przed dostępem innych osób). Pracownik ma również prawo żądać, aby rodzic/opiekun prawny pokazał zawartość torby oraz kieszeni, ewentualnie innych przedmiotów budzących podejrzenie, co do ich związku z poszukiwanym przedmiotem/substancją. Pracownik nie ma prawa samodzielnie wykonać czynności przeszukania odzieży ani torby – jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla policji.
2. Jeżeli rodzic/opiekun prawny nie chce oddać przedmiotu lub niedozwolonej substancji pracownik interweniujący natychmiast powiadamia Dyrektora podmiotu leczniczego. - Pracownik odbiera niebezpieczny przedmiot (dobrowolne oddanie przedmiotu), przeprowadza rozmowę z rodzicem/opiekunem prawnym wyjaśniając przyczyny przyniesienia tego przedmiotu, pouczając o grożącym niebezpieczeństwie oraz informując o konsekwencjach
4. Pracownik sporządza notatkę służbową. - W przypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że jest to narkotyk lub substancja przypominająca narkotyk, czy przedmiot zagrażający zdrowiu i życiu, Dyrektor wzywa policję.
Podstawa prawna: Kodeks karny
Procedura postępowania z agresywnym dzieckiem
- W przypadku zaobserwowania (zgłoszenia przez innych) agresji (fizycznej, psychicznej, słownej) pracownik interweniujący przerywa to zachowanie.
- Pracownik identyfikuje dzieci-pacjentów biorących udział w zdarzeniu (ofiara, agresor, świadek).
3. Pracownik przeprowadza rozmowę z pacjentem/pacjentami, w celu ustalenia okoliczności zdarzenia, udziela stosownych pouczeń. - Pracownik raportuje zdarzenie (opis zdarzenia, osoby uczestniczące, sprawca, poszkodowany, nazwisko osoby interweniującej wraz z podpisem itp.).
- Pracownik informuje rodzica/opiekuna prawnego (o ile dotyczy) pacjenta-sprawcy zdarzenia, o zaistniałej sytuacji.
6.W przypadku zdarzenia o szczególnie drastycznym przebiegu (stwarzającego zagrożenie dla zdrowia lub życia) lub powtarzających się zdarzeń pracownik zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie Dyrektora – wspólnie ustalają dalszy przebieg postępowania (m. in. rozważają możliwość udzielenia pacjentom pomocy psychologicznej lub poinformowania o zaistniałym zdarzeniu Policji).
Podstawa prawna:
Ustawa Kodeks Karny
Kodeks Wykroczeń
Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich
Procedura postępowania w przypadku agresywnego zachowania pracownika wobec dziecka
Zgłoszenie incydentu:
- a) Dziecko, który doświadczyło agresywnego zachowania ze strony pracownika, lub było świadkiem takiego zdarzenia, powinno niezwłocznie zgłosić do innego pracownika podmiotu
- b) Wszelkie informacje są traktowane jako poufne.
Początkowe działania:
- a) Osoba, której zgłoszono incydent, powinna zapewnić wsparcie dziecku, który doświadczył agresji oraz uspokoić go.
- b) Należy niezwłocznie poinformować Dyrektora o zaistniałej sytuacji.
Powiadomienie kierownictwa:
- a) Dyrektor jest odpowiedzialny za podjęcie dalszych kroków w sprawie zgłoszonego incydentu.
- b) Dyrektor może powołać zespół do zbadania sprawy, składający się z wyznaczonych pracowników
Rozmowa z dzieckiem i pracownikiem:
- a) Dyrektor przeprowadza rozmowę z dzieckiem, który doświadczył agresji, w obecności zaufanej
osoby (np. rodzic, psycholog).
- b) Następnie Dyrektor przeprowadza rozmowę z pracownikiem oskarżonym o agresję.
Powiadomienie rodziców:
- a) Rodzice dziecka są niezwłocznie informowani o zaistniałej sytuacji.
- b) Dyrektor konsultuje się z rodzicami w zakresie dalszych działań.
Wsparcie dla dziecka
- a) Dziecku, który doświadczyło agresji, oferowane jest wsparcie psychologiczne
- b) W miarę potrzeby dziecko może otrzymać wsparcie zewnętrzne.
Konsekwencje dla pracownika:
- a) W zależności od wyników śledztwa oraz powagi zachowania pracownika, mogą zostać zastosowane różne konsekwencje, począwszy od oficjalnej rozmowy i upomnienia, aż po zawieszenie w obowiązkach lub zwolnienie z pracy
- b) Jeśli sytuacja jest na tyle poważna, dyrektor może podjąć decyzję o zgłoszeniu sprawy do odpowiednich organów, takich jak np. policja.
Monitoring sytuacji:
- a) Dyrektor wraz z pracownikami monitorują sytuację w podmiocie, aby zapobiec powtórzeniu się
podobnych zdarzeń
- b) Pracownicy są regularnie szkoleni w zakresie komunikacji z dziećmi i odpowiedniego postępowania w trudnych sytuacjach.
Podstawa prawna: Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw
Procedura udzielania pomocy dzieciom dotkniętym przemocą domową
Za udzielanie pomocy dzieciom dotkniętym przemocą domową odpowiedzialne są wszystkie osoby pracujące w podmiocie
Proces
1. Identyfikacja dziecka dotkniętego przemocą domową
Pracownicy powinni być wyczuleni na sygnały świadczące o tym, że dziecko może być dotknięte przemocą domową. Do takich sygnałów należą między innymi:
– Nagłe zmiany w zachowaniu dziecka, takie jak wycofanie się, agresja, autoagresja, zaburzenia snu
lub jedzenia.
– Opowieści dziecka o zdarzeniach, które mogą świadczyć o przemocy, takich jak pobicia, bicie, poniżanie, wyzywanie.
-Cielesne oznaki przemocy, takie jak siniaki, zadrapania, rany.
Jeśli pracownik zauważy u dziecka któryś z tych sygnałów, powinien:
– porozmawiać z dzieckiem w sposób delikatny i wspierający,
– zapytać dziecko, czy wszystko jest w porządku i czy może mu pomóc,
– dać do wypełnienia ankietę odnośnie zjawiska przemocy ( załącznik nr 2)
- Wykorzystanie procedury
Jeśli pracownik podejrzewa, że dziecko jest dotknięte przemocą domową, powinien powiadomić Dyrektora. Dyrektor powinien powiadomić o zaistniałej sytuacji odpowiednie służby, takie jak policja, prokuratura lub sąd rodzinny.
- Udzielenie dziecku pomocy i wsparcia
Pracownik powinien zapewnić dziecku dotkniętemu przemocą domową wsparcie emocjonalne i pomoc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Pracownicy powinni także stworzyć dziecku bezpieczne i przyjazne środowisko w podmiocie leczniczym.
W przypadku, gdy dziecko potrzebuje specjalistycznej pomocy, pracownicy powinni poinformować o tym Dyrektora. Dyrektor informuje o tej potrzebie pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka
Podstawa prawna:
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej
Procedura składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka.
Procedura zawiadamianie sądu opiekuńczego
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka może złożyć każdy, kto
posiada informacje o takim zdarzeniu. W tym celu można skontaktować się z:
- Policją
- Prokuraturą
Zawiadomienie można złożyć:
- ustnie – w formie rozmowy z funkcjonariuszem policji lub prokuratury
- pisemnie – w formie listu lub e-mail
Zawiadomienie ustne
W przypadku zawiadomienia ustnego należy podać jak najwięcej informacji o zdarzeniu, w tym:
- miejsce i czas zdarzenia
- osoby zaangażowane w zdarzenie
- rodzaj i charakter zdarzenia
Zawiadomienie pisemne
Zawiadomienie pisemne powinno zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko oraz adres zawiadamiającego
- miejsce i czas zdarzenia
- osoby zaangażowane w zdarzenie
- rodzaj i charakter zdarzenia
Wszczęcie postępowania
Po otrzymaniu zawiadomienia policja lub prokuratura dokona jego weryfikacji. Jeśli informacje zawarte w zawiadomieniu będą wskazywać na popełnienie przestępstwa, zostanie wszczęte postępowanie karne.
Procedura zawiadamiania sądu opiekuńczego
Kto może złożyć zawiadomienie?
Zawiadomienie o konieczności wszczęcia postępowania opiekuńczego może złożyć każdy, kto posiada informacje o zagrożeniu dobra dziecka. W tym celu można skontaktować się z:
• Sądem rodzinnym
- Ośrodkiem Pomocy Społecznej
- Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie
- Rzecznikiem Praw Dziecka
Zawiadomienie można złożyć:
- ustnie – w formie rozmowy z pracownikiem sądu rodzinnego
- pisemnie – w formie listu lub e-maila
Zawiadomienie ustne
W przypadku zawiadomienia ustnego należy podać jak najwięcej informacji o sytuacji dziecka, w tym:
• imię i nazwisko dziecka
- wiek dziecka
- środowisko rodzinne dziecka
- rodzaj i charakter zagrożenia dobra dziecka
Zawiadomienie pisemne
Zawiadomienie pisemne powinno zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko oraz adres zawiadamiającego
- imię i nazwisko dziecka
- wiek dziecka
- środowisko rodzinne dziecka
- rodzaj i charakter zagrożenia dobra dziecka
Wszczęcie postępowania
Po otrzymaniu zawiadomienia sąd rodzinny dokona jego weryfikacji. Jeśli informacje zawarte w zawiadomieniu będą wskazywać na konieczność wszczęcia postępowania opiekuńczego, zostanie ono wszczęte.
Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w złożeniu zawiadomienia:
- Bądź konkretny i podaj jak najwięcej informacji.
- Bądź wiarygodny i podaj źródła swoich informacji.
- Bądź przygotowany na to, że możesz zostać poproszony o udział w postępowaniu.
Należy pamiętać, że każde dziecko ma prawo do bezpieczeństwa i opieki. Jeśli podejrzewasz, że dziecko jest krzywdzone, nie należy się wahać, należy zgłosić ten fakt odpowiednim organom.
Podstawa prawna: Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw
Procedura ochrony danych osobowych i szczególnych dziecka
- Celem procedury jest ochrona danych osobowych i szczególnych dziecka w placówce medycznej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa:
– Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U.UE.L.119 z 04.05.2016, str. 1)
– Ustawa z dnia 10.05.2018 o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1781)
– Ustawa z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344)
- Zabrania się przetwarzania danych osobowych i szczególnych dziecka bez zgody rodziców lub opiekunów prawnych.
- Placówka medyczna jest zobowiązana do zapewnienia bezpieczeństwa danych osobowych i szczególnych dziecka, w tym do stosowania odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych chroniących te dane przed dostępem osób nieuprawnionych.
Zasady aktualizacji Standardów oraz zakres kompetencji osób , którzy są odpowiedzialni za przygotowanie członków personelu do ich stosowania
- Dyrektor podmiotu leczniczego nie rzadkiej niż co dwa lata dokonuje przeglądu standardów w celu ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy odpowiednio udokumentować.
- Członkowie personelu, małoletni lub ich przedstawiciele ustawowi mogą przekazywać swoje uwagi do standardów Dyrektorowi podmiotu leczniczego.
- Dyrektor podmiotu leczniczego może sprawdzać znajomość standardów pośród personelu oraz organizować szkolenia z zakresu standardów.
Zasady udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zapoznania się z nimi i ich stosowania
1.Standardy ochrony małoletnich są dokumentem ogólnodostępnym i znajdują się:
– w budynku podmiotu leczniczego na tablicy informacyjnej;
– w recepcji
– oraz na stronie internetowej podmiotu leczniczego pod adresem: przychodnia.tworog.eu
- Każdy małoletni lub przedstawiciel ustawowy małoletniego może otrzymać kopię standardów dostępnych w recepcji do wglądu
- W oparciu o standardy opracowano ich wersję skróconą, zawierającą informacje istotne dla małoletnich.
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdy
- Po ujawnieniu krzywdzenia małoletniego, Dyrektor podmiotu leczniczego ustala plan jego wsparcia wraz z jego przedstawicielem ustawowym, o ile to nie przedstawiciel dopuszcza się krzywdzenia.
- Jeśli to możliwe, to po ustaleniu planu wsparcia dyrektor podmiotu leczniczego wysłuchuje zdania małoletniego i je uwzględnia.
Zasady ochrony wizerunku małoletniego
- Wizerunek małoletniego podlega ochronie.
- Upublicznienie wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (tj. fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody przedstawiciela ustawowego tego małoletniego.
- Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczne wydarzenie, wówczas zgoda przedstawiciela ustawowego na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.
- Wizerunek małoletniego utrwalony za pomocą kamer przemysłowych służących do rejestracji dźwięku lub obrazu na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa osobom i mieniu znajdującym się w podmiocie leczniczym nie podlega upublicznieniu i nie wymaga zgody przedstawiciela ustawowego małoletniego do utrwalania jego wizerunku. Wykorzystanie utrwalonych w ten sposób materiałów ograniczone jest wyłącznie do pierwotnie określonych dla ich rejestracji celów.
Postanowienia końcowe
- Standardy względem osób zatrudnionych w SPZOZ Tworóg mają moc regulacji wewnętrznych, do przestrzegania których są oni zobowiązani.
- Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
- Dyrektor podmiotu leczniczego uprawniony jest do dokonywania zmian standardów.
Załącznik nr 2 do Zarządzenia 5/2024
Ankieta dotycząca zjawiska przemocy – dla dziecka
* właściwą odpowiedź należy podkreślić
- Płeć
– kobieta – mężczyzna
- Wiek
……………….
- Jak często spotykasz się z aktami agresji wśród dzieci ?
– Bardzo często – Często -Rzadko – Nigdy
- Czy kiedykolwiek byłeś/aś ofiarą agresji ?
Tak Nie
- Czy kiedykolwiek byłeś/aś świadkiem agresji ?
Tak Nie
- Czy kiedykolwiek byłeś/aś sprawcą agresywnego zachowania ?
Tak Nie
- Jeśli tak, to zachowałeś/aś się agresywnie ponieważ Twoja ofiara była:
Słabsza Zdolniejsza od Ciebie Niepełnosprawna fizycznie Samotnikiem
Agresywna wobec Ciebie Inna niż Ty ( miała nadwagę, nosiła okulary)
Inne (jakie ?)……………………………………………………………………………………….
- Z jakim rodzajem zachowań agresywnych najczęściej spotykasz się ?
– Wulgaryzmy (przezywanie, wyśmiewanie, poniżanie)
– Przemoc fizyczna (bicie, kopanie, bójki)
– Wandalizm (niszczenie sprzętu lub własności)
– Wyłudzanie pieniędzy lub innych dóbr materialnych
– Zastraszanie (szantażowanie, grożenie)
– Złośliwe zachowania (podkładanie nogi, itd.)
– Nie spotkałem/am się z agresywnym zachowaniem
– Inne (Jakie ?)………………………………………….
- W jakich miejscach najczęściej dochodzi do agresywnych zachowań ?
………………………………………………………………………………………………………
- Kiedy według Ciebie najczęściej dochodzi do zachowań agresywnych ?
……………………………………………………………………………………………………….
- Kto według Ciebie jest najczęściej sprawcą zachowań agresywnych ?
(Proszę o zaznaczenie jednej opcji)
– mężczyźni – kobiety
- Czy reagujesz , jeżeli innej osobie dzieje się krzywda ?
Tak Nie
Jeżeli Tak, to dlaczego
……………………………………………………………………………………………………..
Jeżeli Nie, to dlaczego
……………………………………………………………………………………………………..
- Jeśli byłeś/aś świadkiem agresywnego zachowania, to kogo poinformowałeś/aś o tym zdarzeniu?
…………………………………………………………………………………………………………
- Czy wiesz jakie instytucje bądź organizacje udzielają pomocy osobom pokrzywdzonym przez sprawców agresywnego zachowania ?
Tak Nie
Jeśli Tak, to wymień znane Ci instytucje i organizacje
…………………………………………………………………………………………………………
- Czy czujesz się bezpiecznie ?
Tak Nie Trudno powiedzieć