Standardy Ochrony Małoletnich

Pracownicy naszej placówki  mający kontakt z dziećmi mają z Ministerstwa Sprawiedliwości potwierdzenie o niekaralności w oparciu o art. 189 a  i  art. 207 KK.

 

Osoby do pracy z dziećmi zostały przeszkolone w zakresie standardów ochrony małoletnich.

 

Placówka pracuje w oparciu o standardy ochrony małoletnich z:

–  Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu  zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich

– Ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw

 

SPZOZ w  Tworogu to placówka przyjazna dzieciom oraz ich opiekunom.

 

Załącznik nr 1 do Zarządzenia  5/2024

 

Standardy Ochrony Małoletnich

 w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tworogu

 

  1. Standardy Ochrony Małoletnich w SPZOZ w Tworogu zostały opracowane w związku z obowiązkami prawnymi nałożonymi ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
  2. Obowiązek przestrzegania standardów ma każdy członek personelu oraz Dyrektor podmiotu leczniczego.
  3. Personel SPZOZ Tworóg w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dziecka, monitoruje sytuację i dobrostan dziecka.

 

 

Zasady bezpiecznej rekrutacji  i wdrożenia nowych pracowników.

 

  1. Celem procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnich oraz zatrudnianie osób, które nie stanowią dla nich zagrożenia.
  2. Rekrutacja pracowników odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji.
  3. SPZOZ w Tworogu dba, aby osoby w nim zatrudnione posiadały odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz nie stanowiły dla nich zagrożenia.
  4. Przed zatrudnieniem osoby, która będzie udzielać świadczeń zdrowotnych małoletnim lub będzie uczestniczyć w ich udzielaniu, należy zobowiązać ją do dostarczenia z Krajowego Rejestru Karnego odpowiedniego zaświadczenia o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu Karnego, w art. 189 a i art. 207 Kodeksu Karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
  5. Nowi pracownicy są zobowiązani do zapoznania się z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w placówce. Zasady zapewniają bezpieczne relacje między małoletnimi a personelem placówki.
  6. Dyrektor podmiotu leczniczego może sprawdzić znajomość standardów wśród personelu oraz organizować szkolenia z zakresu standardów.

 

Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi a personelem, w tym zachowania niedozwolone

 

  1. Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez personel oraz Dyrektora SPZOZ Tworóg w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra.
  2. Personel oraz Dyrektor SPZOZ Tworóg:

– traktują małoletnich z szacunkiem, zachowując w kontakcie z małoletnimi spokój i cierpliwość, a także okazują zrozumienie dla ich trudności, problemów i potrzeb;

– dbają o przestrzeganie ich praw pacjenta;

– respektują ich prawo do opieki ze strony przedstawicieli ustawowych bądź opiekunów faktycznych.

  1. Badanie małoletniego należy wykonać w obecności jego przedstawiciela ustawowego, opiekuna faktycznego, a gdy to nie jest możliwe, w obecności osoby z personelu.
  2. Zabrania się stosowania jakiejkolwiek formy lub postaci przemocy wobec małoletnich (zarówno przemocy fizycznej, jak i werbalnej), polegającej w szczególności na stosowaniu kontaktu fizycznego o charakterze agresywnym, krytyki lub obraźliwego bądź dyskryminującego zachowania.

5.Zabrania się dotykania małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany lub który wykracza poza uzasadnioną potrzebę medyczną.

  1. Zabrania się prezentowania małoletnim treści o charakterze erotycznym, pornograficznym bądź przemocowym.

 

 

Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego

 

  1. Celem procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnich oraz umożliwienie im zgłaszania wszelkich niepokojących zachowań ze strony osób dorosłych w placówce SPZOZ Tworóg.

 

  1. W przypadku zaobserwowania lub powzięcia informacji o:
  • sytuacji stosowania przemocy bądź wykorzystania małoletniego – każdy członek personelu bądź Dyrektor SPZOZ Tworóg jest zobowiązany do natychmiastowej reakcji, która zmierza do powstrzymania zachowań niedozwolonych i zapewnienia ochrony małoletniemu;
  • zachowań rodzących podejrzenie przemocy bądź wykorzystania małoletniego – każdy członek personelu jest zobowiązany do zgłoszenia ich Dyrektorowi podmiotu leczniczego
  • naruszenia standardów – każdy członek personelu jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia podejrzenia naruszeń  Dyrektorowi podmiotu leczniczego
  1. Dyrektor podmiotu leczniczego dąży do niezwłocznego wyjaśnienia sprawy zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez członka personelu, podejmując wszelkie niezbędne działania. Podejmowane działania dyrektor podmiotu leczniczego dokumentuje.
  2. W przypadku, gdy zgłoszono podejrzenie krzywdzenia małoletniego przez członka personelu, członek ten zostaje natychmiast odsunięty od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.
  3. W sytuacji zaobserwowania, że przedstawiciel ustawowy małoletniego zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne bądź rodzina jest niewydolna wychowawczo, stosuje przemoc wobec małoletniego bądź godzi się na jej stosowanie lub w inny sposób krzywdzący małoletniego sobie nie radzi, należy podjąć odpowiednie działania adekwatne do zaistniałej sytuacji.
  4. W sytuacji :

– ubóstwa – możemy porozmawiać i poinformować przedstawiciela ustawowego małoletniego  o możliwościach wsparcia, zwłaszcza o ośrodkach pomocy społecznej;

– zaniedbania – możemy poinformować o możliwości wsparcia psychologicznego (o telefonach zaufania, poradniach oraz specjalistach, którzy przyjmują  na terenie danego powiatu)

– przemocy – można wszcząć procedurę Niebieskiej Karty, zawiadomić Sąd Rodzinny.

  1. W przypadku podejrzenia, że zdrowie bądź życie małoletniego mogą być zagrożone lub gdy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa na małoletnim, Dyrektor podmiotu leczniczego sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury. Z zawiadomienia sporządzana jest notatka.
  2. W placówce medycznej, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych dostępnym dla pacjentów, wywiesza się informację o ogólnopolskich telefonach pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwami oraz przemocą w rodzinie:

– ogólnopolski telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem +48 222 309 900;

–  Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002;

–  Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

 

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia, że na terenie placówki znajduje się rodzic/opiekun prawny pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

 

  1. W przypadku podejrzenia, że na terenie placówki znajduje się rodzic/opiekun prawny pod wpływem alkoholu lub narkotyków, pracownik powiadamia o swoich przypuszczeniach dyrektora placówki.
    2. Pracownik placówki odizolowuje rodzica/opiekuna prawnego od reszty osób w placówce. Ze względów bezpieczeństwa nie pozostawia go samego, ale pod nadzorem innego pracownika, jeśli sam nie może przejąć nadzoru. Rodzic/opiekun prawny dziecka jest proszony o opuszczenie placówki
    3. Dyrektor lub pracownik zawiadamia Komisariat Policji, gdy rodzic/opiekun prawny jest agresywny, bądź swoim zachowaniem zagraża życiu lub zdrowiu innych osób.
    4. Dziecko nie może zostać wydane osobie podejrzanej o spożycie alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej. W takiej sytuacji należy poinformować i poprosić o przybycie innej osoby wskazanej do odbioru dziecka. W przypadku braku takiej osoby- należy poinformować policję i postępować zgodnie ze wskazaniem funkcjonariuszy

5.Spożywanie alkoholu/narkotyków na terenie placówki jest całkowicie zakazane.
6. Zaistniałe zdarzenie jest odnotowane w formie notatki służbowej przez pracownika placówki.

Podstawa prawna: Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

 

 

Procedura postępowania w sytuacji pacjenta małoletniego zaniedbanego

 

  1. W sytuacji pacjenta małoletniego zaniedbanego pracownik dokonuje obserwacji pacjenta, a następnie przeprowadza z nim rozmowę celem ustalenia jego sytuacji (w szczególności, czy domownicy zajmują się nim, czy rozmawia z nimi o swoich problemach, czy spożywa w domu posiłki i jak często, czy domownicy spożywają w domu alkohol i jak często, jak się do pacjenta zwracają, czy pomagają mu w codziennych czynnościach, jak się do niego odnoszą).
    Po rozmowie z pacjentem oraz biorąc pod uwagę własne obserwacje, pracownik w porozumieniu z Dyrektorem placówki podejmuje działania, których celem jest pomoc pacjentowi. Z dokonanych ustaleń sporządza się notatkę.

O dokonanych ustaleniach pracownik informuje Dyrektora placówki, przekazując mu swoją notatkę.
Pracownik kontaktuje się z rodzicami/opiekunem prawnym (o ile dotyczy) pacjenta celem umówienia spotkania w placówce. W spotkaniu tym biorą udział: pracownik podejmujący ww. czynności, rodzice/opiekunowie prawni (o ile dotyczy) pacjenta oraz Dyrektor placówki. Podczas spotkania podjęta zostaje próba wyjaśnienia sytuacji i ustalenia przyczyny zaniedbania pacjenta. Jeżeli przyczyną zaniedbania pacjenta jest zła sytuacja finansowa rodziny, wówczas uczestnicy spotkania ustalają zasady postępowania z pacjentem i sposoby udzielenia pomocy zarówno jemu, jak i jego rodzinie. Podejmuje się decyzję o ewentualnym złożeniu wniosku do ośrodka pomocy społecznej.
Gdy okaże się, że przyczyną zaniedbania pacjenta jest demoralizacja (alkoholizm, narkomania w rodzinie, przemoc), wówczas Dyrektor placówki informuje służące ku temu organy o potrzebie wdrożenia procedury „Niebieskiej karty”.

 

Podstawy prawne:

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej

Kodeks wykroczeń

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich

 

 

 

Procedura postępowania w sytuacji posiadania przez rodzica/opiekuna prawnego przedmiotów niedozwolonych na terenie placówki

 

  1. Pracownik placówki, który jest świadkiem posiadania przez rodzica/opiekuna prawnego niedozwolonego narzędzia lub substancji, w obecności innego pracownika placówki ma prawo żądać oddania niebezpiecznego przedmiotu/substancji i podejmuje działanie zmierzające do jego zabezpieczenia (zachowując środki ostrożności deponuje w sekretariacie, gabinecie psychologa lub zabezpiecza pomieszczenie, w którym znajduje się przedmiot przed dostępem innych osób). Pracownik ma również prawo żądać, aby rodzic/opiekun prawny pokazał zawartość torby oraz kieszeni, ewentualnie innych przedmiotów budzących podejrzenie, co do ich związku z poszukiwanym przedmiotem/substancją. Pracownik nie ma prawa samodzielnie wykonać czynności przeszukania odzieży ani torby – jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla policji.
    2. Jeżeli rodzic/opiekun prawny nie chce oddać przedmiotu lub niedozwolonej substancji pracownik interweniujący natychmiast powiadamia Dyrektora podmiotu leczniczego.
  2. Pracownik odbiera niebezpieczny przedmiot (dobrowolne oddanie przedmiotu), przeprowadza rozmowę z rodzicem/opiekunem prawnym wyjaśniając przyczyny przyniesienia tego przedmiotu, pouczając o grożącym niebezpieczeństwie oraz informując o konsekwencjach
    4. Pracownik sporządza notatkę służbową.
  3. W przypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że jest to narkotyk lub substancja przypominająca narkotyk, czy przedmiot zagrażający zdrowiu i życiu, Dyrektor wzywa policję.

Podstawa prawna: Kodeks karny

 

 

Procedura postępowania z agresywnym dzieckiem

  1. W przypadku zaobserwowania (zgłoszenia przez innych) agresji (fizycznej, psychicznej, słownej) pracownik interweniujący przerywa to zachowanie.
  2. Pracownik identyfikuje dzieci-pacjentów biorących udział w zdarzeniu (ofiara, agresor, świadek).
    3. Pracownik przeprowadza rozmowę z pacjentem/pacjentami, w celu ustalenia okoliczności zdarzenia, udziela stosownych pouczeń.
  3. Pracownik raportuje zdarzenie (opis zdarzenia, osoby uczestniczące, sprawca, poszkodowany, nazwisko osoby interweniującej wraz z podpisem itp.).
  4. Pracownik informuje rodzica/opiekuna prawnego (o ile dotyczy) pacjenta-sprawcy zdarzenia, o zaistniałej sytuacji.

6.W przypadku zdarzenia o szczególnie drastycznym przebiegu (stwarzającego zagrożenie dla zdrowia lub życia) lub powtarzających się zdarzeń pracownik zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie Dyrektora – wspólnie ustalają dalszy przebieg postępowania (m. in. rozważają możliwość udzielenia pacjentom pomocy psychologicznej lub poinformowania o zaistniałym zdarzeniu Policji).

Podstawa prawna:

Ustawa Kodeks Karny

Kodeks Wykroczeń

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich

 

Procedura postępowania w przypadku agresywnego zachowania pracownika wobec dziecka

Zgłoszenie incydentu:

  1. a) Dziecko, który doświadczyło agresywnego zachowania ze strony pracownika, lub było świadkiem takiego zdarzenia, powinno niezwłocznie zgłosić do innego pracownika podmiotu
  2. b) Wszelkie informacje są traktowane jako poufne.

Początkowe działania:

  1. a) Osoba, której zgłoszono incydent, powinna zapewnić wsparcie dziecku, który doświadczył agresji oraz uspokoić go.
  2. b) Należy niezwłocznie poinformować Dyrektora o zaistniałej sytuacji.

Powiadomienie kierownictwa:

  1. a) Dyrektor jest odpowiedzialny za podjęcie dalszych kroków w sprawie zgłoszonego incydentu.
  2. b) Dyrektor może powołać zespół do zbadania sprawy, składający się z wyznaczonych pracowników

Rozmowa z dzieckiem i pracownikiem:

  1. a) Dyrektor przeprowadza rozmowę z dzieckiem, który doświadczył agresji, w obecności zaufanej

osoby (np. rodzic, psycholog).

  1. b) Następnie Dyrektor przeprowadza rozmowę z pracownikiem oskarżonym o agresję.

Powiadomienie rodziców:

  1. a) Rodzice dziecka są niezwłocznie informowani o zaistniałej sytuacji.
  2. b) Dyrektor konsultuje się z rodzicami w zakresie dalszych działań.

Wsparcie dla dziecka

  1. a) Dziecku, który doświadczyło agresji, oferowane jest wsparcie psychologiczne
  2. b) W miarę potrzeby dziecko może otrzymać wsparcie zewnętrzne.

Konsekwencje dla pracownika:

  1. a) W zależności od wyników śledztwa oraz powagi zachowania pracownika, mogą zostać zastosowane różne konsekwencje, począwszy od oficjalnej rozmowy i upomnienia, aż po zawieszenie w obowiązkach lub zwolnienie z pracy
  2. b) Jeśli sytuacja jest na tyle poważna, dyrektor może podjąć decyzję o zgłoszeniu sprawy do odpowiednich organów, takich jak np. policja.

Monitoring sytuacji:

  1. a) Dyrektor wraz z pracownikami monitorują sytuację w podmiocie, aby zapobiec powtórzeniu się

podobnych zdarzeń

  1. b) Pracownicy są regularnie szkoleni w zakresie komunikacji z dziećmi i odpowiedniego postępowania w trudnych sytuacjach.

Podstawa prawna: Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw

 

 

Procedura udzielania pomocy dzieciom dotkniętym przemocą domową

Za udzielanie pomocy dzieciom dotkniętym przemocą domową odpowiedzialne są wszystkie osoby pracujące w podmiocie

Proces
1. Identyfikacja dziecka dotkniętego przemocą domową

Pracownicy powinni być wyczuleni na sygnały świadczące o tym, że dziecko może być dotknięte przemocą domową. Do takich sygnałów należą między innymi:

– Nagłe zmiany w zachowaniu dziecka, takie jak wycofanie się, agresja, autoagresja, zaburzenia snu

lub jedzenia.

– Opowieści dziecka o zdarzeniach, które mogą świadczyć o przemocy, takich jak pobicia, bicie, poniżanie, wyzywanie.

-Cielesne oznaki przemocy, takie jak siniaki, zadrapania, rany.

Jeśli pracownik zauważy u dziecka któryś z tych sygnałów, powinien:

– porozmawiać z dzieckiem w sposób delikatny i wspierający,

– zapytać dziecko, czy wszystko jest w porządku i czy może mu  pomóc,

– dać do wypełnienia ankietę odnośnie zjawiska przemocy ( załącznik nr 2)

  1. Wykorzystanie procedury

Jeśli pracownik podejrzewa, że dziecko jest dotknięte przemocą domową, powinien powiadomić Dyrektora. Dyrektor powinien powiadomić o zaistniałej sytuacji odpowiednie służby, takie jak policja, prokuratura lub sąd rodzinny.

  1. Udzielenie dziecku pomocy i wsparcia

Pracownik powinien zapewnić dziecku dotkniętemu przemocą domową wsparcie emocjonalne i pomoc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Pracownicy powinni także stworzyć dziecku bezpieczne i przyjazne środowisko w podmiocie leczniczym.

W przypadku, gdy dziecko potrzebuje specjalistycznej pomocy, pracownicy powinni poinformować o tym Dyrektora. Dyrektor informuje o tej potrzebie pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka

Podstawa prawna:

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej

 

Procedura składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka.

Procedura zawiadamianie sądu opiekuńczego

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka może złożyć każdy, kto

posiada informacje o takim zdarzeniu. W tym celu można skontaktować się z:

  • Policją
  • Prokuraturą

 

Zawiadomienie można złożyć:

  • ustnie – w formie rozmowy z funkcjonariuszem policji lub prokuratury
  • pisemnie – w formie listu lub e-mail

 

Zawiadomienie ustne

W przypadku zawiadomienia ustnego należy podać jak najwięcej informacji o zdarzeniu, w tym:

  • miejsce i czas zdarzenia
  • osoby zaangażowane w zdarzenie
  • rodzaj i charakter zdarzenia

 

Zawiadomienie pisemne

Zawiadomienie pisemne powinno zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko oraz adres zawiadamiającego
  • miejsce i czas zdarzenia
  • osoby zaangażowane w zdarzenie
  • rodzaj i charakter zdarzenia

 

Wszczęcie postępowania

Po otrzymaniu zawiadomienia policja lub prokuratura dokona jego weryfikacji. Jeśli informacje zawarte w zawiadomieniu będą wskazywać na popełnienie przestępstwa, zostanie wszczęte postępowanie karne.

Procedura zawiadamiania sądu opiekuńczego

 

Kto może złożyć zawiadomienie?

Zawiadomienie o konieczności wszczęcia postępowania opiekuńczego może złożyć każdy, kto posiada informacje o zagrożeniu dobra dziecka. W tym celu można skontaktować się z:
• Sądem rodzinnym

  • Ośrodkiem Pomocy Społecznej
  • Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie
  • Rzecznikiem Praw Dziecka

Zawiadomienie można złożyć:

  • ustnie – w formie rozmowy z pracownikiem sądu rodzinnego
  • pisemnie – w formie listu lub e-maila

 

Zawiadomienie ustne

W przypadku zawiadomienia ustnego należy podać jak najwięcej informacji o sytuacji dziecka, w tym:
• imię i nazwisko dziecka

  • wiek dziecka
  • środowisko rodzinne dziecka
  • rodzaj i charakter zagrożenia dobra dziecka

 

Zawiadomienie pisemne

Zawiadomienie pisemne powinno zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko oraz adres zawiadamiającego
  • imię i nazwisko dziecka
  • wiek dziecka
  • środowisko rodzinne dziecka
  • rodzaj i charakter zagrożenia dobra dziecka

 

Wszczęcie postępowania

Po otrzymaniu zawiadomienia sąd rodzinny dokona jego weryfikacji. Jeśli informacje zawarte w zawiadomieniu będą wskazywać na konieczność wszczęcia postępowania opiekuńczego, zostanie ono wszczęte.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w złożeniu zawiadomienia:

  • Bądź konkretny i podaj jak najwięcej informacji.
  • Bądź wiarygodny i podaj źródła swoich informacji.
  • Bądź przygotowany na to, że możesz zostać poproszony o udział w postępowaniu.

Należy pamiętać, że każde dziecko ma prawo do bezpieczeństwa i opieki. Jeśli podejrzewasz, że dziecko jest krzywdzone, nie należy się wahać, należy zgłosić ten fakt odpowiednim organom.

Podstawa prawna: Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw

 

 

 

Procedura ochrony danych osobowych i szczególnych dziecka

 

  1. Celem procedury jest ochrona danych osobowych i szczególnych dziecka w placówce medycznej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa:

– Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U.UE.L.119 z 04.05.2016, str. 1)

– Ustawa z dnia 10.05.2018 o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1781)

– Ustawa z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344)

  1. Zabrania się przetwarzania danych osobowych i szczególnych dziecka bez zgody rodziców lub opiekunów prawnych.
  2. Placówka medyczna jest zobowiązana do zapewnienia bezpieczeństwa danych osobowych i szczególnych dziecka, w tym do stosowania odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych chroniących te dane przed dostępem osób nieuprawnionych.

 

 

Zasady aktualizacji Standardów oraz zakres kompetencji osób , którzy są odpowiedzialni za przygotowanie członków personelu do ich stosowania

 

  1. Dyrektor podmiotu leczniczego nie rzadkiej niż co dwa lata dokonuje przeglądu standardów w celu ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy odpowiednio udokumentować.
  2. Członkowie personelu, małoletni lub ich przedstawiciele ustawowi mogą przekazywać swoje uwagi do standardów Dyrektorowi podmiotu leczniczego.
  3. Dyrektor podmiotu leczniczego może sprawdzać znajomość standardów pośród personelu oraz organizować szkolenia z zakresu standardów.

 

Zasady udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zapoznania się z nimi i ich stosowania

 

1.Standardy ochrony małoletnich są dokumentem ogólnodostępnym i znajdują się:

– w budynku podmiotu leczniczego na tablicy informacyjnej;

– w recepcji

– oraz na stronie internetowej podmiotu leczniczego pod adresem: przychodnia.tworog.eu

  1. Każdy małoletni lub przedstawiciel ustawowy małoletniego może otrzymać kopię standardów dostępnych w recepcji do wglądu
  2. W oparciu o standardy opracowano ich wersję skróconą, zawierającą informacje istotne dla małoletnich.

 

Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdy

  1. Po ujawnieniu krzywdzenia małoletniego, Dyrektor podmiotu leczniczego ustala plan jego wsparcia wraz z jego przedstawicielem ustawowym, o ile to nie przedstawiciel dopuszcza się krzywdzenia.
  2. Jeśli to możliwe, to po ustaleniu planu wsparcia dyrektor podmiotu leczniczego wysłuchuje zdania małoletniego i je uwzględnia.

 

 

Zasady ochrony wizerunku małoletniego

  1. Wizerunek małoletniego podlega ochronie.
  2. Upublicznienie wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (tj. fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody przedstawiciela ustawowego tego małoletniego.
  3. Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczne wydarzenie, wówczas zgoda przedstawiciela ustawowego na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.
  4. Wizerunek małoletniego utrwalony za pomocą kamer przemysłowych służących do rejestracji dźwięku lub obrazu na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa osobom i mieniu znajdującym się w podmiocie leczniczym nie podlega upublicznieniu i nie wymaga zgody przedstawiciela ustawowego małoletniego do utrwalania jego wizerunku. Wykorzystanie utrwalonych w ten sposób materiałów ograniczone jest wyłącznie do pierwotnie określonych dla ich rejestracji celów.

Postanowienia końcowe

  1. Standardy względem osób zatrudnionych w SPZOZ Tworóg mają moc regulacji wewnętrznych, do przestrzegania których są oni zobowiązani.
  2. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
  3. Dyrektor podmiotu leczniczego uprawniony jest do dokonywania zmian standardów.

 

 

 

 

Załącznik nr 2 do Zarządzenia 5/2024

                                     Ankieta   dotycząca   zjawiska przemocy – dla dziecka

 

* właściwą odpowiedź należy podkreślić

 

  1. Płeć

– kobieta         – mężczyzna

  1. Wiek

……………….

  1. Jak często spotykasz się z aktami agresji wśród dzieci ?

– Bardzo często         – Często          -Rzadko       – Nigdy

  1. Czy kiedykolwiek byłeś/aś ofiarą agresji ?

Tak           Nie

  1. Czy kiedykolwiek byłeś/aś świadkiem agresji ?

Tak           Nie

  1. Czy kiedykolwiek byłeś/aś sprawcą agresywnego zachowania ?

Tak           Nie

  1. Jeśli tak, to zachowałeś/aś się agresywnie ponieważ Twoja ofiara była:

Słabsza           Zdolniejsza od Ciebie       Niepełnosprawna fizycznie        Samotnikiem

Agresywna wobec Ciebie             Inna niż Ty ( miała nadwagę, nosiła okulary)

Inne (jakie ?)……………………………………………………………………………………….

  1. Z jakim rodzajem zachowań agresywnych najczęściej spotykasz się ?

– Wulgaryzmy (przezywanie, wyśmiewanie, poniżanie)

– Przemoc fizyczna (bicie, kopanie, bójki)

– Wandalizm (niszczenie sprzętu lub własności)

– Wyłudzanie pieniędzy lub innych dóbr materialnych

– Zastraszanie (szantażowanie, grożenie)

– Złośliwe zachowania (podkładanie nogi, itd.)

– Nie spotkałem/am się z agresywnym zachowaniem

– Inne (Jakie ?)………………………………………….

  1. W jakich miejscach najczęściej dochodzi do agresywnych zachowań ?

………………………………………………………………………………………………………

  1. Kiedy według Ciebie najczęściej dochodzi do zachowań agresywnych ?

……………………………………………………………………………………………………….

  1. Kto według Ciebie jest najczęściej sprawcą zachowań agresywnych ?

(Proszę o zaznaczenie jednej opcji)

– mężczyźni                               – kobiety

  1. Czy reagujesz , jeżeli innej osobie dzieje się krzywda ?

Tak           Nie

Jeżeli Tak, to dlaczego

……………………………………………………………………………………………………..

Jeżeli Nie, to dlaczego

……………………………………………………………………………………………………..

  1. Jeśli byłeś/aś świadkiem agresywnego zachowania, to kogo poinformowałeś/aś o tym zdarzeniu?

…………………………………………………………………………………………………………

  1. Czy wiesz jakie instytucje bądź organizacje udzielają pomocy osobom pokrzywdzonym przez sprawców agresywnego zachowania ?

Tak           Nie

Jeśli Tak, to wymień znane Ci instytucje i organizacje

…………………………………………………………………………………………………………

  1. Czy czujesz się bezpiecznie ?

Tak                            Nie                         Trudno powiedzieć